| Herkunftsort: | China |
| Markenname: | Jnicon |
| Zertifizierung: | TUV, UL, 3C, CE, ROHS, ISO90001 |
| Modellnummer: | Wasserdichte Rundsteckverbinder |
| Min Bestellmenge: | 100 (10 Probenpaare) |
|---|---|
| Preis: | negotiable |
| Verpackung Informationen: | 1.Plastikbeutel 2. Karton 3. Je nach Kundenanforderung |
| Lieferzeit: | 3-5 Tage |
| Zahlungsbedingungen: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Versorgungsmaterial-Fähigkeit: | 10000 Paare/Tag |
| Produkttyp: | 3-poliger Rundstecker | Strom/Spannung: | 50A 500V Stromanschluss |
|---|---|---|---|
| Haltbarkeit: | 1500 Mal ein-/ausstecken | Wasserdichtigkeitsniveau: | IP67 |
| Anwendung: | LED-Anzeige, elektrische Ausrüstung | Kontaktmaterial: | Kupferlegierung (Goldplatte) |
| Hervorheben: | 50A waterproof electrical connectors,M25 quick lock connectors,500V outdoor waterproof connectors |
||
Jnicon 3 Pin Male Female Waterproof Circular Connector 50A LED Lighting IP67
Description of Jnicon 3 Pin Male Female Waterproof Circular Connector
1. 2pin, 3pin, 9pin, 22 pin, 32 pins are available.
2. The max.cable diameter: 16.0 mm.
3. plug/unplug locking style,easy to assemble.
4. stable, compression, anti-explosion and anti-deformation.
5. gold-plated contact, high performance of corrosion resistance and electrical conductivity effectively deal with temperature rise.
6. protection level: IP67
Specifiction of 10A waterproof circular connector
| Connecting mode | plug/unplug Locking |
| Protection level | IP67 |
| Cable specification | Max 10AWG |
| diameter range | Φ6-Φ16 |
| Current rating(A) | 50A |
| Operating voltage(AC.V.rms) | 500V |
| Withstand voltage(AC.V)1min | 2500V |
| Temperature rating | -40°C~105°C |
| Method of connecting cable | Solder |
| Prevent the combustion level | UL94-V0 |
| Material | |
| Shell&insulated parts | High performance engineering plastics |
| Contact pin | Copper alloy(gold-plated) |
| Spring | Stainless steel |
Product detail picture
♦ Your drawings and samples are warm welcomed since our professional R&D team can help to customize the items you want.
♦ It can effectively resist vibration and shock, and can prevent broken connection caused by pulling cables. It is absolutely reliable and convenient to plug in very limited space.
![]()
FAQ
Q: How to buy your products?
A: You need to do as followings:
* Confirm Current Rating and Number of Contacts
* Confirm Connector and Contact Gender
* Confirm Assembly style
* Confirm Mating style ( series or parallel)
* Confirm Cable OD size
* Confirm Cable Length and Material.
Q. Do you have any MOQ limit for led light order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q: Do you have a guarantee of your product quality?
A: Yes, we provide warranty for one year.
Ansprechpartner: Ms. Carly Lu
Telefon: +86 15986694303
2 wasserdichte Rundsteckverbinder Pin, Kreiskabel-Verbindungsstücke 50A 500V
wasserdichte Rundsteckverbinder Pin 20A 3, Rundsteckverbinder M19 IP68
5 wasserdichte Rundsteckverbinder Pin, Rundsteckverbinder IP67 des Stromkabel-M25
Signal des Staub-Beweis-IP67 M19 des Verbindungsstück-3 der Energie-2 gut, Widerstand ausdehnend
Männlich-weiblicher wasserdichter Energie-Verbindungsstück 3 Enden-Dichtungs-Entwurf Pin flexibler
30A 500V imprägniern Macht-Verbindungsstück, Jnicon-Gremiums-Berg-Macht-Verbindungsstück
M16 IP68 imprägniern Daten-Verbindungsstück, IP68 imprägniern männlich-weibliches Verbindungsstück
Orange Schutzwand-imprägniern wasserdichtes Daten-Verbindungsstück, M25 HDMI-Verbindungsstück