| Herkunftsort: | Shenzhen, China |
| Markenname: | Jnicon |
| Zertifizierung: | UL,TUV,CE,ROHS,CQC |
| Modellnummer: | Wasserdichter Rundsteckverbinder |
| Min Bestellmenge: | 100 (10 Probenpaare) |
|---|---|
| Preis: | negotiable |
| Verpackung Informationen: | 1. Plastiktüte; 2. Karton; 3. Gemäß den Anforderungen des Kunden |
| Lieferzeit: | 3-5 Werktage |
| Zahlungsbedingungen: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Versorgungsmaterial-Fähigkeit: | 10000 Sätze/Tag |
| Kontakt-Pin: | 2Pin | IP bewertet: | IP67 |
|---|---|---|---|
| Steckertyp: | Druckverriegelung | Modell: | M25 |
| Material: | PA66 und Kupferlegierung | Betriebstemperatur: | -40°C ~ +105°C |
| Hervorheben: | IP67 waterproof power connector,M25 2 pin push lock socket,waterproof plug and socket connector |
||
Base Station Communication Equipment Used 2pin Circular 50A Waterproof Power Connector M25
Description
This M25 waterproof power Connector is very popular in New 5G Base station Application,
With a waterproof rating of IP67, It could work in the outdoor enviroment perfectly.And Its easy to assemble the M25 Outdoor Waterproof Connector,only a Screwdriver is required to attach the two wires inside each main body. Once each side is connected, the wiring is fully protected from the elements.
Once assembled, the M25 Outdoor Waterproof Conector is easy to plug and play while keeping the elements and water out of splices and junctions. To disconnect, just unscrew the main body and pull apart the two ends.The M25 Waterproof conector has multiple waterproofing levels, consisting of o-rings, waterproof sealant, and flexible end seals designed to tighten and close awhen screwed together.
Main features
1. Advanced structure: IP67 self locking connector
2. Multicore:2,3,4,5 pins are optional
3. Connection method: soldering(welding),screw terminal
4. Assembly: cable to cable ,male and female without cable
5. Certifications: UL, TUV, CE,ROHS,CQC.
6. Connection method: push pull locking type
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 2/3/4/5 |
| Current Rating | 50A max |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Durability Voltage | 2500VAC @ 60 s. |
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 50A max |
| Min Wire Size OD | 6.5mm ~ 10mm |
| Max Wire Size OD | 10.5mm ~ 18mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 6.0mm2 |
RFQ
Q: How to buy your products?
A: You need to do as followings:
Confirm Current Rating and Number of Contacts
Confirm Connector and Contact Gender
Confirm Assembly style
Confirm Mating style ( series or parallel)
Confirm Cable OD size
Confirm Cable Length and Material.
Q: hello, i do not know what's kind of connector i need, but i need it for led connection.
A: hello my friend, we are pleased to provide complete solution for you if more details could be provided such as: current(amp), voltage, wire number, cable size etc.
Q: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples, we could offer 3pcs each item for free charge but cost of freight would be on your side. If need more items, more quantity for each item, we will charge for the samples.
![]()
![]()
Ansprechpartner: Ms. Carly Lu
Telefon: +86 15986694303
2 wasserdichte Rundsteckverbinder Pin, Kreiskabel-Verbindungsstücke 50A 500V
wasserdichte Rundsteckverbinder Pin 20A 3, Rundsteckverbinder M19 IP68
5 wasserdichte Rundsteckverbinder Pin, Rundsteckverbinder IP67 des Stromkabel-M25
Signal des Staub-Beweis-IP67 M19 des Verbindungsstück-3 der Energie-2 gut, Widerstand ausdehnend
Männlich-weiblicher wasserdichter Energie-Verbindungsstück 3 Enden-Dichtungs-Entwurf Pin flexibler
30A 500V imprägniern Macht-Verbindungsstück, Jnicon-Gremiums-Berg-Macht-Verbindungsstück
M16 IP68 imprägniern Daten-Verbindungsstück, IP68 imprägniern männlich-weibliches Verbindungsstück
Orange Schutzwand-imprägniern wasserdichtes Daten-Verbindungsstück, M25 HDMI-Verbindungsstück